Witamina D – słoneczna witamina dla mocnych kości

Witamina D jest jedną z tych witamin, którą w odpowiednich warunkach nasz organizm może sam wytwarzać. Aby tak się stało potrzebne jest jednak słońce, które padając na nasza skórę uruchamia proce związany z ?produkcją? witaminy D. Niestety, nie zawsze możemy z kąpieli słonecznych korzystać, co gorsza ? długie i ponure pory roku, jak jesień czy zima sprawiają, że słońca jest zbyt mało. I choć wystarczy 20 minut na słońcu, by organizm otrzymał niezbędną dawkę witaminy D, to nie każdy i nie zawsze ma możliwość skorzystania z tej właśnie formy uzupełniania jej niedoborów. W takiej sytuacji należy szczególnie zadbać o to, by w codziennym menu pojawiły się te produkty, które są w stanie zastąpić tak cenną dla nas „witaminę słońca”.

Witamina D jest bardzo ważna dla mocnych kości, gdyż to dzięki niej organizm lepiej wchłania wapń oraz fosfor. Witamina D chroni również przed stanami zapalnymi, ma też właściwości antynowotworowe. Główne problemy zdrowotne, które są wynikiem niedoboru tejże witaminy, to przede wszystkim krzywica oraz zmniejszona odporność organizmu.Szkodliwy jest niedobór tej witaminy, szkodliwy jest także jej nadmiar. Przedawkowanie witaminy D powoduje z kolei takie dolegliwości, jak odwapnienie kości oraz zaburzenia związane z metabolizmem. Odkładający się wapń może prowadzić nawet do uszkodzenia nerek, zatem należy kontrolować spożycie witaminy D i unikać problemów związanych z jej nadmiarem. Nadmiar witaminy D tak długo może się gromadzić w różnych narządach (np. w mózgu lub w nadnerczach) aż wreszcie doprowadzić może do poważnego zatrucia.

A gdzie najlepiej szukać witaminy D? W jakich produktach spożywczych występuje?

Witamina ta występuje głównie w sardynkach oraz w jajach (a dokładniej w żółtkach). Znajdziemy ją również w maśle i mleku, a także w oleju ryb morskich. Lepiej unikać preparatów witaminowych zawierających witaminę D lub też wcześniej skonsultować się z lekarzem. Takie preparaty mogą spowodować przedawkowanie i związane z tym komplikacje zdrowotne.

READ  Czy witamina B8 moze leczyć depresje?

Codzienny, krótki seans na słońcu plus odpowiednia dieta są zatem najlepsza metodą na dostarczenie do organizmu witaminy D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *