Śmierdząca nadpotliwość

Osoby, które cierpią na nadpotliwość są winne ohydnym zapachom w komunikacji miejskiej – podobne mity wciąż są żywe w naszym społeczeństwie i wciąż krzywdzą tych, dla których nadpotliwość jest chorobą, a nie efektem niedbałości o higienę.

 Roman Dekan photoxpress.comOto krótka lista najpopularniejszych mitów dotyczących nadpotliwości:

Nadpotliwość ma swój początek w braku higieny

Bzdura. Nadpotliwość nie ma nic wspólnego z higieną, jest zaburzeniem wynikającym z nieprawidłowego gospodarowania ciepłem w organizmie. Może mieć różne przyczyny, ale na pewno nie ma wśród nich braku higieny.

Nadpotliwość to domena otyłych

Z problemem nadmiernego pocenia się borykają się zarówno osoby smukłe i wysportowane jak i otyłe, waga nie ma tu wielkiego znaczenia, bo chodzi o problemy wewnątrzustrojowe, takie przy których cechy zewnętrzne nie mają wielkiego znaczenia.

To osoby z nadpotliwością śmierdzą

To nie pot, a zmoczone nim materiały wydają nieprzyjemne zapachy. Problem nadpotliwości może być prawie niezauważalny przez otoczenie dotkniętej nim osoby. By ubranie zaczęło brzydko pachnieć, musi być nie tylko narażone na działanie potu przez kilka godzin, ale zdążyć wyschnąć i zwilgotnieć ponownie, wówczas faktycznie może ujawnić się nieprzyjemny zapach. Zwykle jednak to, z czym mamy do czynienia w środkach komunikacji publicznej jest efektem ubierania wcześniej przepoconych ubrań, a to wcale nie musi wiązać się z nadpotliwością.

Nadmiernie pocący się ludzie sami są sobie winni

Na nadmierną potliwość mają oczywiście wpływ czynniki takie jak dieta czy aktywności fizyczna, ale nie determinują one całkowicie problemów z wydzielaniem potu, nawet ograniczając pikantne potrawy, wzbogacając dietę o błonnik i szałwię, nie mamy pewności, że nadpotliwość ustanie. Ma na nią bowiem wpływ także genetyka, której niestety zmienić się nie da. Co więcej z nadmierną potliwością okresowo mogą mieć też do czynienia młodzi ludzie (w okresie dojrzewania), kobiety w okresie zmian hormonalnych czy osoby szczególnie nerwowe. Czynniki o podłoży psychicznym rzadko da się całkowicie wyeliminować.

READ  Skleroterapia – walka z żylakami na zimno

Nadpotliwość można wyleczyć całkowicie

Niestety nadmiernej potliwości nie da się ostatecznie i na stałe wyeliminować. Można co najwyżej zmniejszyć jej uciążliwość lub pozbyć się jej okresowo. Zmniejszenie uciążliwości polega na zmianach w diecie i codziennych przyzwyczajeniach oraz stosowaniu ziół i suplementów diet. Pozbycie się nadpotliwości okresowo opiera się zaś o zabiegi takie jak wstrzykiwanie w nadmiernie pocące się miejsca botoksu czy dzięki zabiegowi jonoforezy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *