"PROGRAM NA RZECZ WALKI Z RAKIEM JELITA GRUBEGO"

Rak jest terminem, diagnozą, z którą trudno się pogodzić. Jednakże rak jelita grubego wykryty we wczesnych stadiach jest niemal całkowicie uleczalny. Dlatego warto podjąć prosty wysiłek związany z diagnostyką raka jelita grubego. Zgodnie z przysłowiem: "Najlepszą formą obrony jest atak" zainteresuj się profilaktyką raka jelita grubego! Pamiętaj, aby po ukończeniu 40. roku życia poddawać się regularnie kolonoskopii (co 5-7 lat)!!! Możesz także wykonywać testy na krew utajoną.

Miód to prawdziwy dar matki natury, jest nie tylko smaczny, ale ma też wiele prozdrowotnych właściwości.

Co ciekawe w grobowcach faraonów odkryto zalakowane pojemniki z miodem, który pomimo upływu kilku tysięcy lat miód nie zepsuł się i nadawał się do spożycia tak samo jak w dniu, w którym go zebrano.

Miody pszczele można podzielić na trzy kategorie, w zależności od ich pochodzenia. A więc są to nektarowe (kwiatowe), miody spadziowe oraz miody mieszane.
Miód naturalny zawsze po jakimś czasie ulega procesowi krystalizacji, jest to zjawisko całkowicie naturalne, krystalizacja w żadnym stopniu nie zmienia walorów miodu. Jest on tak samo zdrowy i smaczny.

Jakie są inne właściwości miodu?

To naturalny środek antyseptyczny, wystarczy położyć cienką warstewkę na zranione miejsce, a skóra o wiele szybciej się zagoi. Dobrze sprawdzi się też na ustach jego warstwa nawilży wargi i sprawi, że będą one miękkie i sprężyste.
Miód pomaga także na wiele różnych dolegliwości. Spadziowy pomoże przy chorobach układu oddechowego, malinowy przy gorączce i przeziębieniu.

Osoby z problemami z krążeniem również powinny w swojej diecie mieć miód. Ten prawdziwy dar matki natury pomaga obniżyć pozom tak szkodliwego cholesterolu.

Miód to dobrodziejstwo, jakie dają nam pszczoły, używany z rozwagą, praktycznie nigdy nie szkodzi, a wręcz przeciwnie… Na świecie jest tyle gatunków miodu, że każdy z nas znajdzie swój ulubiony.

Fotografie:

zdrowie

uroda

leczenie