Meldonium – doping czy lekarstwo?

O Meldonium stało się niedawno głośno, kiedy znana tenisistka, Marija Szarapova, nie przeszła testów antydopingowych przed Australian Open, czyli wielkimi, międzynarodowymi mistrzostwami w Australii, zaliczanymi do Wielkiego Szlema. Szarapova to srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, zwyciężczyni 35 turniejów singlowych, 3 deblowych i wieloletnia liderka rankingu Women’s Tennis Association – dla wszystkich jej fanów i rywali dyskwalifikacja była szokiem. Czym jest zatem Meldonium – i dlaczego zostało wpisane na listę dopingów?

Meldonium – dlaczego cenione przez sportowców?

Meldonium zostało wpisane na listę leków zakazanych i uznanych za doping dopiero 1 stycznia 2016 roku – wcześniej zażywanie tego lekarstwa było akceptowane. Skądinąd, zostało ono stworzone w celu poprawy wydolności układu krążenia u sportowców – aby mogli lepiej znosić treningi i aby nie wpływały one negatywnie na ich zdrowie. Przede wszystkim chodzi zaś o serce – nadmiernie obciążone u wielu sportowców z racji na wysiłek, jakiemu nieustannie poddają swoje ciało.
Nie ma się co łudzić, że poprawa wydolności krążeniowo-sercowej nie jest dla wielu z nich zbawienna. Dzięki Meldonium ich organizmy łatwiej się regenerują, a ponadto są mniej podatni na stres – a zatem mogą się lepiej skoncentrować w czasie gry i osiągać lepsze wyniki (nerwy mogą popsuć występ nawet najlepiej wytrenowanej osobie!). Przy takich zaletach nic dziwnego, że z pomocy dostępnego specyfiku korzystało wielu sportowców – nie tylko Szarapova, ale i (wedle obliczeń) około 17% wszystkich sportowców z Ukrainy i Rosji. Nic dziwnego jednak, że specjaliści uznali w końcu lek za coś w rodzaju dopingu – w końcu pozwala osiągać lepsze wyniki.

Skąd się wzięło Meldonium?

Lek produkowany jest na Łotwie – i stamtąd rozprowadzany przede wszystkim w Europie Wschodniej. Właśnie na Ukrainie, czy też w Rosji można kupić go nawet bez recepty – w formie przeznaczonej do wykonywania zastrzyków, czy też w tabletkach (w zależności od indywidualnych potrzeb i chęci).
W Europie Zachodniej raczej ciężko go dostać – co już samo w sobie stwarza nierówne szanse, skoro lek zwiększa wydajność i łagodzi stres. Ponadto rzekomo wolno go stosować jedynie przez okres około 4-6 tygodni, dla poprawy zdrowia. Wieloletnie użycie (jak to czynili sportowcy) od zawsze było niezdrowe.

READ  Ryby sa dobrym lekarstwem na alergie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *