Jak dziala ryboflawina?

Jesteś nadwrazliwy na światlo, masz popekana skórke i dretwieja ci rece? Być moze brakuje ci witaminy B2. Ryboflawina, podobnie jak inne witaminy z grupy B rozpuszcza sie w wodzie i musi być dostarczana wraz z pozywieniem.

Juz w roku 1897 uczeni, którzy obserwowali pod mikroskopem mleko, zauwazali zólto zielony skladnik. Poczatkowo nie zdawano sobie sprawy jakie jest dzialanie owej substancji i dopiero w 1933 roku okazalo sie, ze jest to rozpuszczana w wodzie witamina B2.

Pierwszymi objawami niedoboru witaminy B2 sa zapalenie i pekanie kacików ust (tzw. zajady), lupiez oraz wrazliwość na światlo sloneczne. Ponadto deficyt tej witaminy moze wywolać opóźnianie wzrostu oraz lamliwość i wypadanie wlosów. Pogorszeniu ulega wzroku, moze nastapić uszkodzenie galek ocznych i rogówki. Do tego dochodzi światlowstret, lzawienie, latwe meczenie sie oczu, brak koncentracji, zawroty glowy, bezsenność, a nawet zaburzenia w oddychaniu.

Ryboflawina to wazna witamina poniewaz bierze udzial w procesie przemiany bialek, tluszczów i weglowodanów w energie. Odgrywa równiez wazna role w biochemicznych przemianach w siatkówce oka dzieki czemu nasz wzrok funkcjonuje prawidlowo. A jeśli zalezy ci na zdrowych wlosach, to produkty zawierajace duze ilości witaminy B2 koniecznie powinny znaleźć sie twojej diecie.

No wlaśnie, gdzie szukać ryboflawiny? Jest jej duzo w mleku, jajach, serach, produktach zbozowych. Wystepuje równiez w czerwonym miesie, rybach w grochu oraz fasoli. Zapotrzebowanie na witamine B2 znaczaco wzrasta w przypadku przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych, ciazy oraz laktacji. Warto wówczas rozwazyć na jakiś czas suplementacje kompleksem witamin z grupy B.

Deficyt tej witaminy z pewnościa wystepuje u osób stosujacych rygorystyczna diete i pijacych duzo alkoholu. Zwiekszone zapotrzebowanie na witamine wystepuje takze u ludzi zyjacych w permanentnym stresie – czyli np. u mnie 😉 Witamina B 2 latwo sie wchlaniana, a najskuteczniej dziala w polaczeniu z witamina C, B6 oraz niacyna. Dorośli powinni przyjmować od 1,2 do 1,7 mg na dobe, kobiety w ciazy – 1,6 mg, karmiace – 1,8 mg. Nie istnieje ryzyko przedawkowania witaminy B2, poniewaz organizm nadmiar wydala z moczem, ale zbyt duza ilość tej witaminy moze zmniejszać skuteczność niektórych terapii stosowanych w chorobach nowotworowych.

READ  Czym grozi niedobór witaminy B5?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *