Jak dobrze rozgrzać się przed rozpoczęciem biegania?

Jesteś początkującym biegaczem i o niczym nie marzysz tak bardzo, jak o nieustannym pokonywaniu własnych barier? Nie zapominaj jednak poprzedzić każdego treningu krótką rozgrzewką. Korzyści z jej praktykowania są bowiem nieocenione.Rozgrzanie organizmu zapobiega kontuzjom

Przede wszystkim uwzględnienie rozgrzewki pozwala znacząco podnieść temperaturę ciała, a także skutecznie rozruszać zastane mięśnie. Dzięki temu można znacząco ograniczyć ryzyko kontuzji, która mogłaby Cię na długo wyłączyć z dalszych treningów.

Rozgrzewka wpływa na wyniki sportowe

Porządna rozgrzewka sprawi również, że będziesz miał większe szanse na uzyskanie satysfakcjonującego Cię wyniku sportowego. Stanie się tak z uwagi na fakt, że dotleniony i rozgrzany organizm zwiększa swoją wydolność, a tym samym jest gotowy do wzmożonego wysiłku przez długi czas.

W jaki sposób realizować rozgrzewkę?

Każda rozgrzewka powinna rozpoczynać się od marszu oraz krótkiej przebieżki. Następnie można przejść do delikatnych ćwiczeń rozciągających, których trudność stopniowo zwiększamy. Przykładowe ćwiczenia w trakcie rozgrzewki to:

1. skłony,
2. skręty tułowia,
3. przysiady,
4. wymachy ramion,
5. przyciąganie łydek do pośladków,
6. przyciąganie kolan do klatki piersiowej,
7. przekładanie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą,
8. sięganie dłonią palców stopy przy wyprostowanej nodze w kolanie

Rozgrzewka po bieganiu równie ważna

Nie można także zapominać o rozgrzewce po ukończeniu treningu biegowego. Zanim więc z powrotem przejdziesz w stan spoczynku, warto udać się jeszcze na krótki marsz, a następnie porządnie rozciągnąć jeszcze raz wszystkie mięśnie. Tylko przestrzeganie przedstawionych w artykule zasad pozwala trenować bieganie w sposób profesjonalny i całkowicie bezpieczny.

READ  Rowerem do pracy? – oszczędność i zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *