"PROGRAM NA RZECZ WALKI Z RAKIEM JELITA GRUBEGO"

Rak jest terminem, diagnozą, z którą trudno się pogodzić. Jednakże rak jelita grubego wykryty we wczesnych stadiach jest niemal całkowicie uleczalny. Dlatego warto podjąć prosty wysiłek związany z diagnostyką raka jelita grubego. Zgodnie z przysłowiem: "Najlepszą formą obrony jest atak" zainteresuj się profilaktyką raka jelita grubego! Pamiętaj, aby po ukończeniu 40. roku życia poddawać się regularnie kolonoskopii (co 5-7 lat)!!! Możesz także wykonywać testy na krew utajoną.

Czym są żylaki?

Żylaki to nic innego jak rozszerzenia żyły lub żył o charakterze odcinkowym, występujące na kończynach dolnych. Mogą powstawać samoistnie (żylaki o podłożu genetycznym), być efektem niewłaściwego trybu życia lub też chorób, które powodują zastoje krwi w układzie żylnym. Żylaki są jednym z najczęściej występujących na świecie schorzeń, które dotykają dorosłe osoby (głównie po 40. roku życia), a w szczególności kobiety. Nieleczone żylaki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą także doprowadzić do groźnych powikłań takich jak niewydolność żylna, zapalenie żył głębokich czy nawet zagrażający życiu zator żylny. Warto więc podjąć leczenie żylaków najlepiej korzystając z pomocy odpowiedniej kliniki.

Leczenie żylaków

Zastosowanie odpowiedniej metody leczenia żylaków zależy od ich stadium. Klinika klinikavenamed.pl oferuje trzy standardowe metody - skleroterapię, echoskleroterapię oraz operacje żylaków.

Skleroterapia jest metodą stosowaną do usuwania niewielkich żylaków. Polega ona na wprowadzaniu do uszkodzonych żył specjalnych preparatów powodujących ich włóknienie, a następnie wyłączenie z układu żylnego. Objęte zmianami chorobowymi miejsce nakłuwa się kilka do kilkunastu razy. Do atutów zabiegu należy przede wszystkim to, że jest on praktycznie bezbolesny (dzięki użyciu bardzo cienkich igieł), szybki (trwa średnio pół godziny w zależności od ilości żylaków) i bezpośrednio po nim można wrócić do normalnego funkcjonowania nosząc jeszcze przez pewien okres opaskę uciskową. Po zabiegu trzeba jedynie odbyć półgodzinny spacer, który ma wpłynąć na to by zastosowane w toku leczenia preparaty nie wniknęły do głównego układu krwionośnego.

Echoskleroterapia to unowocześniona odmiana skleroterapii polegająca na wstrzykiwaniu do uszkodzonych żył preparatów w postaci specjalnej pianki, wykorzystując do tego USG. Metoda ta doskonale odnajduje się przy małych, ale także tych większych ogniskach żylaków. Wykorzystując USG można oprócz tego likwidować uszkodzone żyły, które nie są widoczne gołym okiem. Podobnie jak przy skleroterapii, po zabiegu należy odbyć około półgodzinny spacer i nosić przez pewien czas specjalną opaskę uciskową.

Chirurgiczne leczenie żylaków to rozwiązanie stosowane przy cięższych stanach, kiedy nieinwazyjne metody nie byłyby skuteczne. Metody chirurgiczne polegają na mechanicznym usunięciu żylaków z wykorzystaniem szczypczyków i haczyków, a następnie zamknięciu powstałych ran za pomocą specjalnych plastrów. Po takim zabiegu pacjent w tym samym lub w następnym dniu jest wypisywany do domu, a powrót do zdrowia trwa od 2 do 4 tygodni.

Fotografie:

zdrowie

uroda

leczenie