Czy witamina B8 moze leczyć depresje?

Witamina B8, czyli inozytol moze być skutecznym lekiem na nerwice, leki i depresje. W badaniach okazalo sie, ze jest równie skuteczna jak niektóre antydepresanty.

Badanie przeprowadzone przez Jonathana Beniamina, szefa, wydzialu psychiatrii z Barzilai Medical Center w Aszkelon, w Izraelu wykazaly, ze witamina B8 moze pomóc zlagodzić stres. Pacjenci ciepiacy na na ataki paniki i agorafobie otrzymywali od 12 do 18 g inozytolu. Po miesiacu, u osób otrzymujacych inozytol zaobserwowano mniej ataków paniki w porównaniu do grupy, która dostawala placebo.

Badano równiez skuteczność inozytolu w porównaniu do leku przeciwdepresyjnego fluwoksaminy. Okazalo sie, ze inozytol byl równie skuteczny jak fluwoksamina, a ponadto nie wykazuje skutków ubocznych tak jak antydepresant.

Z kolei w innym badaniu przeprowadzonym przez Ernst Graf, Ph.D., i John W. Eaton, Albany Medical College’s Division of Experimental Pathology wykazano, ze inozytol heksafosforan, zwany takze jako kwas fitynowy, moze chronić przed rakiem jelita grubego. 

Z pewnościa inozytol dziala odprezajaco, dlatego, ze wplywa na równowage miedzi i cynku w mózgu. A zbyt duza ilość miedzi powoduje nerwice, rozdraznienie, a nawet wzrost agresywności.

Inozytol bierze udzial w wytwarzaniu spermy. Warto wiec zadbać o jego „wlaściwy poziom”. Przypuszcza sie, ze deficyt witaminy B8 moze być jedna z przyczyn nieplodności mezczyzn. A ponadto inozytol poprawia stan wlosów, dlatego stosowany jest zapobiegawczo w lysieniu. Zapobiega takze zaparciom, wplywa na obnizenie ciśnienia krwi oraz bierze udzial w przemianach glukozy.

U cukrzyków moze chronić przed neuropatia cukrzycowa. Zmniejsza równiez ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, obniza poziom cholesterolu, wraz z cholina przyspiesza spalanie tluszczów. Dziala korzystnie na watrobe. 

Niedobór inozytolu, czyli witaminy B8 spotykany jest rzadko, poniewaz substancja ta produkowana przez organizm oraz wystepuje w wielu produktach. Ale na deficyt inozytolu narazone sa osoby, które pija zbyt wiele kawy, gdyz kofeina wyplukuje go z organizmu, podobnie zreszta jak woda. Jeśli pijesz ponad 2,5 litrów wody wyplukujesz witamine B8. Równiez niewlaściwa dieta wplywa na poziom witaminy B8.

Jedna z przyczyna arteriosklerozy moze być wlaśnie niedobór witaminy B8. Z innych objawów niedoboru inozytolu mozna wymienić wypadanie wlosów, zaparcia, zbyt wysoki poziomu cholesterolu we krwi. Moze pojawiać sie skórna wysypka, sklonność do zmian nastroju.

Na wchlanianie inozytolu wplywaja takie witaminy jak witamina B1, witamina B2, witamina C, cholina czy fosfor. Inozytol wystepuje w roślinach straczkowych, oleistych nasionach, orzeszkach ziemnych, zbozach, mleku i warzywach. Zapotrzebowanie dzienne na inozytol wynosi ok. 300-500 mg.

READ  Witamina K i jej dzialanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *