Czy witamina B17 zapobiega nowotworom?

Czy witamina B17 zwana równiez amigdalina jest rzeczywiście cudownym lekiem na raka? W sieci bez problemów znajdziemy mnóstwo informacji na temat rzekomych, cudownych wlaściwości letril – bo taka równiez nazwa określa sie substancje rzekomo leczaca i zapobiegajaca powstawaniu nowotworów.

Letril raz pierwszy zostala uzyta jako lek na raka w Rosji w 1845 roku, a w Stanach Zjednoczonych w 1920 roku. Badaniom nad wykorzystaniem letrilu w leczeniu raka blizej przyjrzala sie m.in. Amerykańska National Cancer Institute (NCI). I co sie okazalo? Nie ma zadnych, naukowo udokumentowanych przypadków wyleczenia, lub tez poprawy zdrowia ludzi zazywajacych witamine B17. Podkreślam jeszcze raz: zadne badanie nie wykazalo, ze amigdalina leczy raka. Zainteresowanych odslylam do ciekawej dokumentacji na ten temat.

Co wiecej okazalo sie, ze w przypadku przyjmowania amigdaliny istnieje dość duze ryzyko wystapienia powaznych dzialań niepozadanych powstalych w wyniku zatrucia cyjankiem. A jakie sa objawy? Pomijajac tak „delikatne” jak ból i zawroty glowy moze dojść do powaznego uszkodzenia watroby, nerwów powodujace utrate równowagi i trudności z chodzeniem. Na koniec czeka nas śpiaczka i zgon. Szacuje sie, ze zjedzenie od 50 do 60 pestek moreli moze spowodować śmierć.

Witamina B17 to świetny biznes. Wiekszość informacji dotyczacych rewelacyjnych wlaściwości witaminy B17 mówiac delikatnie mija sie z prawda. Jest mi trudno uwierzyć w spiskowa teorie, która mówi, ze ci, którzy stosuja w leczeniu witamine B17 ze strony oficjalnych czynników poddawani sie wszelkim szykanom, lacznie z aresztowaniami. Brzmi to troche fantastycznie.

Jezeli chodzi o to w jaki sposób witamina B17 dziala na raka to wiekszość opisów pelna jest szczególów trudnych do zweryfikowania. Zdaniem wiekszości zwolenników witaminy B17 rak powstaje w wyniku zlej, ubiogiej w wiatmine B17, diety. Spotkalem sie nawet, ze stwierdzeniem, ze na raka nie choruja Eskimosi, bo zjadaja duzo witaminy B17.

READ  Jak dziala ryboflawina?

A gdzie znajdziemy witamine B17? A glównie w pestkach jablek, moreli, brzoskwiń, ale równiez w jagodach i w gorzkich migdalach. Jak powszechnie wiadomo dieta Eskimosów sklada sie glównie ze świezych owoców i migdalów. Czepiam sie? Idźmy dalej. Na raka nie choruja równiez przedstawiciele plemienia Hunza (Himalaje).

Dlaczego? Bo zajadaja sie morelami i prosem. Rzeczywiście do lat 50 nie odnotowano wśród tej spoleczności przypadków nowotworów. A dlaczego nie odnotowano? Czyzby dobroczynny wplyw diety? Nie, po prostu do końca lat 50 zaden lekarz nie pofatygowal sie, aby odwiedzić plemie. A gdy juz sie wybrali i odwiedzili, to jednak stwierdzili kilka przypadków nowotworów. A juz kompletnie rozbawila mnie znaleziona gdzieś i powielana bezkrytycznie informacja, ze dawniej nasze bacie dodawaly do dzemów, albo innych potraw zmielone pestki śliwek czy moreli. I dlatego dawniej ludzie nie chorowali, a teraz choruja.

Letril nie moze być stosowany w Europie i Stanach, ale moze być w Meksyku. Oczywiście nie musze mówić, ze koszy leczenia san horrendalne?  Dlaczego wiec ludzie biora? Bo wierza, a wiara czyni cuda. A jak sie kończa takie cuda mozna przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *