10 lat pracy siedzącej – zobacz co ci grozi!

Obecnie wśród czynnych zawodowo osób, aż około 70 procent spędza większość czasu pracy siedząc. Stanowiska komputerowe są co prawda coraz wygodniejsze, niestety choroby, jakie nam grożą są stałe.

Siedzisz przy komputerze w pracy, później w samochodzie czy autobusie w drodze do domu, a na koniec na kanapie przed telewizorem. Nawet jeśli ćwiczysz, a weekendy spędzasz aktywnie i na świeżym powietrzu i tak średnio 10 lat swojego życia spędzasz na siedzeniu. To nie może nie zostać zauważone przez Twój organizm. Zobacz jak może zareagować na Twój brak aktywności każdego dnia.

Hemoroidy
Rozszerzenie żył w kanale odbytu -> ucisk w jamie brzusznej -> problemy z wypróżnianiem -> nacisk na naczynia krwionośne, aż w końcu naczynia rozszerzają się na zewnątrz odbytu, pieką, krwawią i powodują, że każda wizyta w toalecie jest koszmarem.
Sposób: poza zwiększeniem częstotliwości przerw podczas siedzenia, warto sięgnąć po czopki i żele, zawierające wyciągi roślinne.

Żylaki
Brak ruchów dolnych kończyn, sprawia, że krew zalega w żyłach i napiera na ściany. Naczynia się rozszerzają, a żyły wybrzuszają, z czasem powodując na skórze. Wystarczy siedzieć przy komputerze po 5-6 godzin dziennie, a latem nawet krócej, by nabawić się żylaków. Prawdopodobieństwo ich wystąpienie niestety ma też związek z uwarunkowaniami genetycznymi.
Sposób: niestety żylaków nie da się pozbyć zupełnie. Można tylko zmniejszyć ich widoczność. Wspomagająco należy więc stosować żele roślinne z arniką i kasztanowcem oraz nosić podkolanówki i rajstopy bezuciskowe.

Zaparcia
Im mniej ruchu, tym gorzej z naszymi mięśniami brzucha, a jeśli one nie pracują, trudniej pracować też jelitom – to prosta droga do problemów z wypróżnianiem.
Sposób: ćwiczenia w pozycji wyprostowanej – takie, które usprawnią pracę jelit (bieg, pływanie, marsz, nordic walking).

Ból kręgosłupa
Siedząc naciskamy na kręgi o wiele bardziej niż stojąc. Obciążamy cały kręgosłup już podczas kilku godzin siedzenia, w przypadku pełnowymiarowego czasu pracy za biurkiem, musi zacząć boleć kark i dolny odcinek kręgosłupa. Długotrwałe przeciążenie prowadzi do osłabienia mięśni i problemów ruchowych.
Sposób: umiarkowany, ale częsty ruch, częste zmiany pozycji i wygodne krzesło to podstawy w zachowaniu zdrowia kręgosłupa. Niby wszyscy to wiemy, ale ile z nas regularnie stosuje?

READ  Jak ustrzec się AIDS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *